jee.pl

Blog tematyczny o komputerach, internecie i szeroko pojętych nowych technologiach.

KomputerMediaOprogramowanie

Program do nagrywania ekranu komputera za darmo

Program do nagrywania ekranu komputera za darmo

Wybór odpowiedniego programu do nagrywania ekranu naszego komputera może być trudne. Co prawda możemy zdecydować się na nieco barbarzyński ruch jakim by było nagrywanie ekranu za pomocą kamery komórki, lecz jest to rozwiązanie nie tylko niepraktyczne, ale również niekorzystne dla potencjalnego odbiorcy materiału. Co zatem począć? Na szczęście istnieje nie jeden program do nagrywania ekranu komputera za darmo, pozostaje jedynie kwestia wyboru odpowiedniego dla ciebie.

Bandicam – program do nagrywania ekranu z dźwiękiem

Bandicam jest pierwszą pozycją na tej liście, ciężko jest ją jednak nazwać najlepszą. Program który oryginalnie powstał w celu nagrywania tzw.”gameplayu”. Znalazł nową nisze nauczycieli chcących nagrać wideo lekcje dla swoich uczniów w trakcie pandemii. Po pierwsze Bandicam posiada darmową wersję, której limity omówimy w dalszej części paragrafu. Szereg funkcji mających pomóc w prezentowaniu materiału takich jak efekty przy kliknięciu myszy czy rysowanie na żywo. Dodatkowo program jest niezwykle czytelny. Wszystkie guziki opatrzono ikonami, które pozwolą nawet niedoświadczonym na przygotowanie materiału z komentarzem, prezentacją i kamerą. Jednak to wszystko ogranicza wada Bandicama – jest programem płatnym w systemie abonamentowym. Istnieje wprawdzie wersja bezpłatna, jednak ograniczy ona nasze możliwości. Nagrane materiały mogą trwać maksymalnie 10 minut, a na ich szczycie zobaczymy znak wodny firmy. Oczywiście jeśli nasze wideo będą używane jedynie w celach niekomercyjnych to możemy zastanowić się nad zakupem wersji za 45$ jednak nie dla wszystkich jest to akceptowalne rozwiązanie.

Program do nagrywania ekranu za darmo, ale nie do końca

Fraps jest jednym z pionierów nagrywania materiałów na komputerach osobistych. Jego prosta funkcjonalność i nie wymagający interfejs czynią go idealnym narzędziem dla niejednego gracza “chcącego uchwycić swoje najlepsze momenty”. To wszystko jednak ponownie przychodzi z niemałą ilością wad. Trzeba tutaj wspomnieć, że ostatnia aktualizacja tego programu wyszła pod koniec 2013 roku, a zatem już niemal dekadę temu. Dodatkowo już wtedy był znany ze swojej dość niekorzystnej monetyzacji. Na szczęście w przeciwieństwie do Bandicama mamy tutaj do czynienia z jednorazową płatnością w wysokości 37$ co nadal jest jednak niekorzystną ceną szczególnie w przypadku jednorazowej potrzeby. Istnieje oczywiście wersja darmowa, ale trudno nazwać ją czymś innym niż demem. Pozwala ona jedynie na nagrywanie filmików o ograniczonej jakości i długości.

Zobacz także: Najpopularniejsze komunikatory internetowe

Lider rynku darmowych programów

Zdecydowanie najprzyjaźniejszym programem dla konsumenta na tej liście jest OBS. Po jego premierze we wczesnym 2016 OBS zaskoczył wszystkich. Nie tylko oferował za darmo funkcjonalność swoich konkurentów, ale i wiele, wiele więcej. Możliwość podłączenia wielu mikrofonów i wielu kamer, funkcje przechwytywania poszczególnych okien, programów lub nawet samego dźwięku. Wszystko co zostało wymienione powyżej to jedynie wierzchołek góry lodowej możliwości. Istnieje jednak pewien mankament. Interfejs tego programu składa się przede wszystkim z tekstu, zakładek i jeszcze większych ilości tekstu. Bez poradników czy długiego wczytywania się w wbudowane tutoriale trudno będzie zacząć przygodę z programem. Jednak po przebiciu się przez tą przeszkodę OBS to niezawodny program do nagrywania ekranu komputera za darmo jak i ewentualnego streamowania.

Zobacz także: Ciekawe gry bez internetu

Udostępnij