jee.pl

Blog tematyczny o komputerach, internecie i szeroko pojętych nowych technologiach.

Oprogramowanie

Kontrola rodzicielska na telefon i komputer

Kontrola rodzicielska na telefon i komputer

Kontrola rodzicielska na telefon to przydatne narzędzie, ale istnieją też iinne rozwiązania. W internecie na dzieci czeka niestety wiele zagrożeń. Są one naiwne i podatne na sztuczki stosowane przez cyberprzestępców. Świetną opcją będzie wobec tego kontrola rodzicielska na komputer i telefon. W ten sposób możliwe staje się wprowadzenie blokady na niektóre strony internetowe. Jeśli zawierają one treści niedozwolone dla dzieci, to dzięki kontroli rodzicielskiej są niedostępne. Można także przeciwdziałać zbyt długiemu spędzaniu czasu przed ekranem smartfona lub komputera.

Kontrola rodzicielska na telefon

Obecnie jest wiele sposobów na szybkie wprowadzenie kontroli rodzicielskiej na telefonie. Dostępne są rozmaite aplikacje zewnętrzne z szeregiem przydatnych funkcji, które kontrolują aktywność dziecka w internecie. Pozwala to na uchronienie go przed niepożądanymi treściami. Telefon z systemem Android ma w ustawieniach specjalne pole dotyczące dodawania nowych użytkowników. Należy utworzyć konto, po czym wybrać profil z ograniczonym dostępem. W dalszej części następuje konfiguracja zabezpieczenia. Przyznaje się profilowi kod dostępu, który zna oczywiście tylko rodzic. Wystarczy wybrać konkretne programy i strony internetowe, do których dziecko nie będzie miało od teraz dostępu. Kontrolę rodzicielską warto założyć także w przypadku sklepu Play na Androidzie, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. Wystarczy wejść w menu w ustawieniach w sklepie, znajduje się tam opcja dotycząca kontroli rodzicielskiej i ustalenia kodu PIN.

Zobacz także: Co oznacza migająca kreseczka na ekranie komputera?

Nadzorowanie korzystania z komputera przez dziecko

Dzieci spędzają wiele czasu przy komputerze, wręcz za dużo. Problem staje się poważniejszy, gdy młody użytkownik ma dostęp do treści, które nie są dla niego odpowiednie. Niestety bez kontroli rodzicielskiej trudno nadzorować poczynania dziecka w internecie. Czas to zmienić, aby móc przestać się martwić o bezpieczeństwo swojego dziecka. Kontrola rodzicielska umożliwia nadzorowanie tego, jak długo i w jaki sposób młody człowiek korzysta z komputera. W przypadku urządzenia z systemem Windows istnieje opcja włączenia nadzoru rodzica. Potrzebne jest do tego konto Microsoft, wystarczy zaznaczyć w ustawieniach konkretne ograniczenia.

Jak włączyć kontrolę rodzicielską na komputerze?

W celu włączenia nadzoru rodzicielskiego na komputerze należy wejść do ustawień systemu. Wyświetli się karta dotycząca informacji o użytkowaniu i kontach. Należy zalogować się do swojego konta Microsoft i potwierdzić tożsamość. Po weryfikacji przechodzi się do utworzenia konta dla dziecka. Jest to dostępne w zakładce dotyczącej rodziny i innych użytkowników. Jeśli dziecko ma już utworzone konto, to wystarczy podać adres email w celu wysłania zaproszenia. Jeżeli zostanie ono zaakceptowane, to nastąpi automatyczne dodanie dziecka do rodziny w Windows. Potem pozostaje przejść do opcji dotyczącej zarządzania rodziny w trybie online, aby dokonać konfiguracji rodzicielskiej. Znajduje się tam informacja o aktywności, czyli ilości czasu spędzanego przez dziecko. Można ustalić harmonogram, kiedy będzie mogło ono korzystać z komputera. Możliwe jest także ustalenie limitów dla programów. Można również zdefiniować dozwolone i zablokowane aplikacje, gry i multimedia.

Udostępnij