jee.pl

Blog tematyczny o komputerach, internecie i szeroko pojętych nowych technologiach.

Technologia

Co oznacza migająca kreseczka na ekranie komputera?

Co oznacza migająca kreseczka na ekranie komputera?

Migająca kreseczka na ekranie komputera to nie jedyny objaw starzejącego się sprzętu. Wieloletnia eksploatacja komputera związana jest z tym, że sprzęt coraz wolniej pracuje. Często przyczyną takiego stanu jest sam system operacyjny. Istnieją sprawdzone sposoby na to, żeby komputer szybciej chodził.

Co zrobić żeby komputer szybciej chodził?

Bardzo dobrym sposobem na przyspieszenie pracy komputera będzie defragmentacja dysku twardego. W przypadku, gdy posiada się standardowy, obrotowy dysk twardy (HDD), komputer nierzadko potrzebuje sporo czasu na przetworzenie danych, które zostały nieodpowiednio zapisane na dysku bądź podzielone są na milion części. Okazuje się, że defragmentacja dysku powoduje ułożenie plików w sąsiadujących ze sobą sektorach przestrzeni dyskowej, co jest bardzo skutecznym działaniem. Po takim zabiegu można liczyć na to, że krócej będzie trwała praca z plikami. Kolejnym świetnym sposobem na przyspieszenie pracy komputera jest wyczyszczenie rejestru systemu. Mowa tutaj o liście wpisów ustawień oraz konfiguracji, z których korzysta komputer. Powoduje to zwolnienie pracy komputera. Warto zaznaczyć, że w internecie znaleźć można bardzo dużo bardzo dobrych programów przeznaczonych do czyszczenia rejestru. Wiele z tych programów jest dostępna za darmo.

Zobacz także: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla dzieci

Sposoby na przyspieszenie pracy komputera – co warto wiedzieć?

Świetnym sposobem na przyspieszenie pracy komputera stacjonarnego bądź laptopa jest oszczędzanie miejsca na dysku. Okazuje się, że 15 proc. powierzchni dysku twardego w każdym przypadku powinno pozostać wolne. Warto zaznaczyć, że system operacyjny przechowuje nierzadko tzw. pliki tymczasowe. Z tego powodu nie potrzebuje sporo przestrzeni do prawidłowego funkcjonowania. Żeby łatwo było o to zadbać, trzeba często opróżniać kosz oraz usuwać pliki. Należy wiedzieć o tym, że zbyta duża ilość procesów przy starcie systemu znacząco wydłuży czas tego, jaki komputer wymaga, żeby być gotowym do pracy. Najlepszym wyjściem będzie samodzielne wybranie tego, które usługi mają być uruchomione przy starcie, zmieniając domyślne ustawienia rozruchu, co jest bardzo skutecznym działaniem. Zaskakiwać może to, ile niepotrzebnych programów uruchamia się podczas każdego startu systemu.

Migająca kreseczka na ekranie komputera – co zrobić?

Sporo osób zastanawia się, co oznacza migająca kreseczka na ekranie komputera. Może mieć ona sporo przyczyn. Przed oddaniem sprzętu do naprawy najlepiej będzie samemu spróbować usunąć usterkę, gdyż nierzadko okazuje się to prostym zadaniem. Można też uniknąć zbędnych kosztów. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest awaria karty graficznej, taśmy matrycy bądź inwertera. Do tego dolicza się też problem sterowników po aktualizacji, a także niezgodność aplikacji. Najistotniejsza jest diagnoza usterki, którą warto przeprowadzić samodzielnie, sprawdzając najprostsze możliwości. W ostateczności warto postawić na formatowanie systemu. Można to zrobić samemu bez oddania sprzętu do serwisu.

Udostępnij