jee.pl

Blog tematyczny o komputerach, internecie i szeroko pojętych nowych technologiach.

Technologia

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla dzieci

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla dzieci

W internecie można znaleźć wiele przydatnych informacji, stanowi on skarbnicę wiedzy. Znajdziesz tam również zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla dzieci.Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie brakuje również zagrożeń. Dzieci są najczęściej nieświadome, dlatego należy zadbać o ich bezpieczeństwo podczas surfowania po internecie. Należy poinformować o tym, na co uważać. Trzeba też wprowadzić konkretne zasady i egzekwować ich przestrzeganie. Bezpieczeństwo to kwestia priorytetowa podczas korzystania z zasobów internetowych. Rodzice powinni kontrolować to, co robią dzieci, bronić przed cyberprzestępcami.

Bezpieczny internet dla dzieci – o czym pamiętać?

Na dzieci czekają rozmaite zagrożenia w internecie. Pobieranie plików z niezaufanych źródeł jest złym pomysłem. Niestety dzieci są zwykle naiwne i chociażby z ciekawości wystawiają się na niebezpieczeństwo. Łatwo w ich przypadku o bycie narażonym na ataki hakerów. Dzieci muszą być chronione przed materiałami pornograficznymi i erotycznymi, treściami zawierającymi okrucieństwo i przemoc. Do zagrożeń internetowych zalicza się także treści, które dyskryminują inne osoby. Nie powinno się dawać dziecku pełnej swobody podczas korzystania z zasobów internetowych. Należy nadzorować surfowanie po internecie w przypadku osób nieletnich. Dla dobra dziecka trzeba ograniczyć czas spędzony w internecie. W wieku wczesnoszkolnym dwie godziny dziennie będą wystarczające. Warto również wprowadzić przynajmniej jeden dzień wolny od dostępu do internetu.

Zobacz także: Jaka będzie dobra muzyka do pracy przy komputerze?

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla dzieci

Najmłodsi powinni móc korzystać wyłącznie z witryn internetowych starannie wybranych przez rodziców. Niestety nie każdy ma to na uwadze. W wieku przedszkolnym dziecko nie powinno nawet samodzielnie korzystać z wyszukiwarek i social mediów. Wystrzegać należy się także nienadzorowanych rozmów na czacie, w komunikatorach internetowych. Istotne jest również to, aby dziecko informowało o każdej niepokojącej sytuacji, to samo dotyczy napotykanych treści w internecie. Najlepiej będzie zacząć odkrywać internet razem z dzieckiem. Należy rozmawiać z nim o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w internecie.

Jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych?

Bardzo ważne jest to, aby dziecko nie podawało żadnych prywatnych danych. Zawsze powinno zapytać najpierw rodzica o zgodę. Dziecko musi być świadome, że w internecie nie podaje się przykładowo imienia i nazwiska, adresu i numeru telefonu. Dziecko powinno również wiedzieć, że treści internetowe trzeba weryfikować. Mogą zawierać nieprawdziwe informacje. Kolejną kwestią jest zgłoszenie nielegalnych i szkodliwych treści. Niestety nie można ich całkowicie wyeliminować. Istotne jest jednak nieprzyzwalanie na ich obecność. Należy dążyć do usunięcia z internetu niewłaściwych treści. Rodzice powinni nauczyć dziecko korzystania z internetu, wskazać mu wartościowe witryny. Należy dać dostęp wyłącznie do bezpiecznych treści. Świetnie sprawdza się program do kontroli rodzicielskiej. Pozwala na monitorowanie czasu spędzanego przez dziecko online. Umożliwia filtrowanie rozmaitych treści i aplikacji.

Udostępnij