Pod pojęciem dyfuzor samochodowy może kryć się element aerodynamiczny montowany pod tylnym zderzakiem w samochodach sportowych, czy nieduże urządzenie do rozsiewania przyjemnych zapachów, ale tego samego pojęcia używa się w odniesieniu do wentylatora samochodowego i to na tym znaczeniu słowa dyfuzor skupimy się w tym wpisie. Omówimy czynność, jaką warto wykonywać, aby zachować nie tylko wentylator, ale cały nawiew w dobrym stanie.
Konserwacja
Wentylator samochodowy jest częścią systemu, który zasysa powietrze z zewnątrz pojazdu i wtłacza je do kabiny. Powietrze to może pochodzić bezpośrednio z otoczenia lub krążyć w obiegu zamkniętym. Niezależnie od tego, powietrze, którym oddychasz w samochodzie trafiło tam przez nawiew, no chyba że nie korzystasz z klimatyzacji czy ogrzewania i jeździsz z uchyloną szybą.
Dlatego ważne jest, aby pamiętać o filtrze, o którym wielu kierowców zapomina. Chodzi oczywiście o filtr kabinowy. Jego zadaniem jest filtrowanie opisanego wcześniej powietrza tak, aby kiedy to już dostanie się do kabiny było oczyszczone. Filtr taki jest zaprojektowany tak, aby zbierać w sobie zanieczyszczenia. Nie może tego jednak robić w nieskończoność. Wcześniej czy później dochodzi do sytuacji, w której nie jest on w stanie przyjąć więcej zanieczyszczeń i de facto przestaje działać.
Kiedy dojdzie do zapchania filtra kabinowego zanieczyszczenia mają wolną drogę do reszty nawiewu i pewna część z nich już tam zostaje zapychając kanały i blokując skrzydła wentylatora. Regularna wymiana filtra kabinowego pozwala zachować nawiew w czystości i wydłużyć tym samym jego żywotność.
Wspomniana praktyka ma pozytywny wpływ nie tylko na kondycję twojego samochodu, ale i na twoją i twoich współpasażerów. Te same substancje, które są w stanie blokować działanie wentylatora elektrycznego mogą trafić do twoich płuc i blokować w nich prawidłowy przepływ powietrza, tak jak blokują w nawiewie.