Zaburzenia seksualne u kobiet- z czego wynikają i jak je leczyć?

Zaburzenia seksualne u pań opierają się na nieprawidłowej reakcji w odpowiedzi na stymulację seksualną. Ponadto dotyczą również spadku popędu płciowego, czyli obniżonego libido. Wybrany sposób leczenia zaburzeń zależy od przyczyn, z jakich one wystąpiły. Leczenie dysfunkcji seksualnych u kobiet polega między innymi na psychoterapii, poprawie relacji z partnerem, leczeniu choroby podstawowej i podejmowaniu się wielu działań medycznych.

Kiedy kobieta powinna udać się ze swoim problemem do lekarza?

Problemy w sferze seksualnej są dużym powodem do zmartwień, niekiedy skutkują one pogorszeniem relacji z partnerem i wieloma kłótniami. Aby móc zdiagnozować przyczynę problemu należy udać się do lekarza, który wdrąży właściwy sposób leczenia. Z jakimi dysfunkcjami seksualnymi zmagają się najczęściej panie? Są to przede wszystkim:

 • zaburzenia pobudzenia seksualnego
 • zaburzenia orgazmu
 • obniżenie libido
 • odczuwany ból w trakcie stosunku płciowego

Takie problemy w życiu seksualnym wymagają pomocy specjalisty. Seks jest niezwykle ważnym elementem związku. A udane współżycie wpływa korzystnie na męskie, jak i kobiece samopoczucie. Nie należy rezygnować ze współżycia nawet w starszym wieku. Przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet zazwyczaj wywołane są przez uleczalną chorobę podstawową czy też czynniki wynikające ze stanu psychicznego kobiety. Lekarz będzie w stanie skutecznie wyeliminować problem w tej sferze życia. Na początku przeprowadzi z pacjentką dokładny wywiad. Będzie musiał uzyskać informacje dotyczące rodzaju problemu, doświadczenia w życiu seksualnym, relacji z partnerem, leczonych chorób, rodzaju prowadzonego trybu życia, przeprowadzonych w przeszłości zabiegach czy stosowanych używkach.

Zaburzenia seksualne a relacja z partnerem

Istnieje wiele przyczyn kobiecych zaburzeń seksualnych, z tego względu metod leczenia jest równie wiele. Ważne jest przede wszystkim to, aby poprawie uległy relacje z partnerem. Kobieta powinna mówić partnerowi o wszystkich swoich obawach i lękach, z jakimi się zmaga. Musi także dobrze zrozumieć potrzeby własnego ciała. Dysfunkcje mijają często, kiedy ulega poprawie relacja pomiędzy dwoma osobami. Pierwszym krokiem w celu polepszenia jakości seksu powinno być więc rozwiązanie wszelkich problemów związku. Szczera i otwarta rozmowa może okazać się zbawienna dla łóżkowych zbliżeń. Trzeba mówić wprost o swoich upodobaniach i preferencjach seksualnych. Niekiedy przyda się również pomoc seksuologa czy psychoterapeuty.

Zaburzenia seksualne a prowadzony tryb życia

Ważną kwestią jest także zmiana swojego dotychczasowego trybu życia. Należy zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Codzienna dieta powinna być zdrowa i dobrze zbilansowana. Należy także najlepiej zrezygnować ze wszelkiej maści używek, które odbijają się niekorzystnie również na pracy narządów płciowych. Dobrze jest również zredukować poziom stresu i zadbać o zwiększoną ilość ruchu. Ponadto należy:

 • zadbać o regenerację organizmu, poprzez odpoczynek i relaks
 • wykonywać ćwiczenia aerobowe, który poprawią kondycję organizmu oraz samopoczucie
 • rzucić palenie papierosów, które doprowadzają do słabszego przepływu krwi w narządach płciowych i spadku podniecenia
 • zapewnić organizmowi odpowiednią ilość snu
 • nie spożywać alkoholu
 • uwzględnić w diecie dużą ilość warzyw oraz owoców
 • zrezygnować z substancji psychoaktywnych

Jak leczy się zaburzenia seksualne u kobiet?

Ważne jest to, aby na początku zając się leczeniem choroby zasadniczej, która wywołuje objawy zaburzeń czy też przeciwdziałać występującym zmianom hormonalnym. Wiele chorób podstawowych może mieć wpływ, na funkcje seksualne u pań, należą do nich między innymi: choroby jelita grubego, infekcje układy moczowego, depresja, stany lękowe, choroby reumatyczne, choroby układu krążenia, migrenowe bóle głowy, niedoczynność albo nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby neurologiczne.

Terapia hormonalna- estrogenowa oraz androgenowa

Jeśli zaburzenia seksualne wywołane są zmianami w gospodarce hormonalnej, wówczas w procesie leczenia wykorzystuje się terapię estrogenową. Estrogenów używa się miejscowo w formie tabletek, kremu czy krążka dopochwowego. Taki sposób leczenia powoduje zwiększenie przepływu krwi w pochwie, zwiększenie jej elastyczności i jędrności, a także poprawę nawilżenia. Niekiedy stosuje się również terapię androgenową.

Artykuł powstał na zlecenie serwisu https://viagra.edu.pl/

Zaburzenia seksualne u pań opierają się na nieprawidłowej reakcji w odpowiedzi na stymulację seksualną. Ponadto dotyczą również spadku popędu płciowego, czyli obniżonego libido. Wybrany sposób leczenia zaburzeń zależy od przyczyn, z jakich one wystąpiły. Leczenie dysfunkcji seksualnych u kobiet polega między innymi na psychoterapii, poprawie relacji z partnerem, leczeniu choroby podstawowej i podejmowaniu się wielu działań medycznych.…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *