Seks w czasie menstruacji

Menstruacja, czyli miesiączka to specyficzny okres w życiu kobiety, który pojawia się cyklicznie każdego miesiąca. Towarzyszy kobiecie od okresu dojrzewania aż po klimakterium, zatrzymując się w okresie ciąży. Każdego miesiąca trwa średnio kilka dni, które w teorii należą do okresu niepłodnego – wiele par zastanawia się, czy w tym czasie można bezpiecznie uprawiać seks. Otóż można, o ile tylko obie strony się na to zgadzają i akceptują ewentualne niedogodności.

Seks w czasie okresu, czyli obawy kobiet i mężczyzn

Seks w czasie menstruacji nie jest zakazany, jednak dla wielu par może być tematem tabu. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna może nie czuć się komfortowo, kiedy dochodzi do zbliżenia w “te dni”. Kobieta zwykle obawia się reakcji swojego partnera na widok krwi, a dodatkowo może czuć dyskomfort związany z bolesnością pochwy, skurczami macicy czy bólami w krzyżu. Panowie natomiast mogą czuć przerażenie i nawet obrzydzenie na widok krwi, dlatego też należy świadomie podejmować decyzję o zbliżeniu w czasie okresu. Żadna ze stron nie może naciskać na zbliżenie. Menstruacja nie jest chorobą i z punktu widzenia medycznego nie niesie ze sobą przeciwwskazań do odbycia stosunku – zbliżenie w tym czasie może być jednak obciążone pewnym ryzykiem. Co ciekawe, wiele kobiet w czasie miesiączki odczuwa zwiększony poziom libido, do czego przyczynia się wzrost żeńskich hormonów płciowych oraz mocniejsze ukrwienie zewnętrznych organów płciowych.

Seks w czasie okresu – zagrożenia

Menstruacja to specyficzny czas, w którym błona śluzowa macicy się złuszcza, a więc właściwie posiada otwartą ranę. Szyjka macicy jest wówczas wyjątkowo wrażliwa na zakażenia, dlatego też menstruacja jest wręcz “idealnym” czasem na złapanie infekcji intymnej – oczywiście, o ile partnerzy nie zachowają odpowiedniej ostrożności. W czasie krwawienia miesięcznego należy pamiętać o higienie przed zbliżeniem, warto stosować lubrykanty, które zapobiegają powstawaniu mikro otarć, a także zaleca się stosować prezerwatywy, jeśli któraś ze stron cierpi na schorzenia intymne. Seks w czasie miesiączki może powodować zaburzenia flory bakteryjnej pochwy, która i tak jest już mocno nadwyrężona. W ten sposób może łatwo dojść do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Seksu podczas miesiączki nie zaleca się przygodnym partnerom – poprzez krew można się bowiem zarazić wirusem HIV czy WZW, a w czasie miesiączki ryzyko bardzo wzrasta, nawet jeśli mężczyzna skorzysta z prezerwatywy.

Czy seks w czasie okresu jest korzystny?

Oczywiście zbliżenia w czasie miesiączki wiążą się nie tylko z pewnym zagrożeniem, ale również z przyjemnościami. Wiele kobiet odczuwa znaczne złagodzenie menstruacyjnych dolegliwości w czasie zbliżenia – orgazm działa rozluźniająco, zmniejsza napięcie mięśni, z których przecież zbudowana jest macica. W czasie miesiączki kobieta przechodzi dni niepłodne, dlatego też wiele par decyduje się wówczas na zbliżenia bez zabezpieczenia – oczywiście nie da się mieć 100% pewności co do metody naturalnej, dlatego też zapłodnienie jest wówczas możliwe, chociaż mało prawdopodobne. Metodę tę powinny stosować kobiety, które miesiączkują regularnie i dobrze znają swój organizm.

Jak przygotować się do seksu w czasie menstruacji?

Seks w czasie menstruacji musi być komfortowy dla obu stron. Najpopularniejsza jest pozycja na misjonarza (klasyczna), ponieważ ryzyko pobrudzenia krwią jest niewielkie, a sam stosunek można odbyć w higienicznych warunkach. W celu zapobiegania pobrudzeniu pościeli czy mebli, kobieta powinna położyć się na ręczniku – warto przygotować sobie papierowe ręczniki, które można wykorzystać po stosunku. W czasie zbliżenia poleca się stosować neutralny lubrykant, który nie spowoduje podrażnień. Wiele par w czasie miesiączki decyduje się na seks pod prysznicem, który nie tylko rozbudza zmysły, ale również spłukuje ślady krwi – dla partnera są więc one całkowicie niewidoczne, a taki stosunek nie musi się niczym różnić od “normalnego”. Dodatkowo ciepła woda rozluźnia mięśnie i przynosi większy komfort dla kobiety.

Artykuł napisany przy współpracy z serwisem https://viagra.edu.pl

Menstruacja, czyli miesiączka to specyficzny okres w życiu kobiety, który pojawia się cyklicznie każdego miesiąca. Towarzyszy kobiecie od okresu dojrzewania aż po klimakterium, zatrzymując się w okresie ciąży. Każdego miesiąca trwa średnio kilka dni, które w teorii należą do okresu niepłodnego – wiele par zastanawia się, czy w tym czasie można bezpiecznie uprawiać seks. Otóż można, o ile…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *