Osoby, które dbają o bezpieczeństwo swojej strony internetowej, koniecznie powinny zainteresować się certyfikatem SSL. W jaki sposób działa szyfrowanie SSL i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Czym jest certyfikat SSL i jak działa?
SSL jest protokołem sieciowym, którego używa się w celu zabezpieczenia połączenia internetowego. Obecnie wykorzystywany jest jako standard szyfrowania danych i ich transmisji w sieci. Wykorzystywany jest powszechnie nie tylko podczas obsługi stron internetowych, ale także w trakcie przesyłania poczty e-mail oraz prac z serwerami FTP.
Z racji tego, że protokół SSL jest wyjątkowo uniwersalny i łatwy w obsłudze, przyjęto go jako standard bezpieczeństwa w różnego rodzaju serwisach internetowych, które na co dzień przesyłają dane użytkowników. Są to między innymi serwisy aukcyjne, sklepy internetowe oraz serwisy bankowości internetowej.
Dlaczego warto zdecydować się na wdrożenie certyfikatu SSL?
Wdrożenie certyfikatu internetowego SSL powinien rozważyć każdy właściciel strony, za pośrednictwem której przesyłane są dane dotyczące klientów. Im jest ich więcej, tym większą uwagę trzeba zwrócić na ich bezpieczeństwo. Przykładowo – przeciętny sklep internetowy wykorzystuje w swojej działalności nie tylko dane dotyczące samych klientów, ale także dane odnośnie ich środków płatności – a te zasługują na należytą ochronę.
Oto kolejne powody, dla których warto wprowadzić certyfikat SSL:
-
strony, które nie posiadają certyfikatu, przez przeglądarki często określane są jako niebezpieczne,
-
certyfikat SSL pozwala stronie osiągnąć wyższą pozycję w wyszukiwarce Google,
-
certyfikat SSL sprawia, że strona cieszy się większym zaufaniem odbiorców, co może przełożyć się na zwiększoną sprzedaż,
-
posiadanie certyfikatu SSL kreuje wizerunek marki jako odpowiedzialnej i dbającej o bezpieczeństwo swoich klientów.
W jaki sposób można sprawdzić, że strona internetowa korzysta z certyfikatu SSL?
Każda strona, która jest zabezpieczona certyfikatem SSL musi spełniać poniższe kryteria:
-
jej adres rozpoczyna się od prefiksu -https:// – jest on widoczny w polu przeglądarki,
-
w polu adresu przeglądarki widoczny jest symbol zamkniętej kłódki – wystarczy na nią kliknąć, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat szczegółów dotyczących certyfikatu.
Ile kosztuje certyfikat SSL? Są one sprzedawane przez wiele podmiotów do tego upoważnionych. Na szczęście, tanie certyfikaty SSL są ogólnie dostępne, toteż każdy właściciel strony może zapewnić bezpieczeństwo przesyłanych za jej pośrednictwem danych.
Podstawowa wersja certyfikatu SSL nie powinna kosztować więcej niż 100 zł w skali roku.
Nie wszyscy właściciele stron internetowych mają świadomość tego, że w sieci istnieją miejsca, gdzie można nabyć darmowy certyfikat SSL. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim, darmowy certyfikat dostępny jest wyłącznie w wersji DV. Jeśli na stronie nastąpi włamanie, darmowy certyfikat nie zapewnia jego posiadaczowi żadnej finansowej gwarancji.